MENU

NECHTĚNÉ NAKRYTÍ FENY

sexy-school-girl-dog.jpgRoztoužené fenky a jejich neodbytní nápadníci jsou velmi vynalézaví co se kontaktu tělo na tělo týče, takže jsou schopni spojit se téměř za každých okolností.

Výškové rozdíly vyrovnávají pomocí všech možných dostupných prostředků jako jsou schody nebo jiná vyvýšená místa, jsou schopni spojit se třeba přes plot nebo během čekání za trafikou, když kupujete ranní noviny. O útěku hárající feny nebo přeskočení plotu psem ani nemluvě. Proto je na místě opravdu velká obezřetnost, zvláště když štěňata nechcete.

I přes hlídání Vaší hárající feny se může stát, že se v nestřeženém okamžiku spojí se psem a vy stojíte před otázkou, co s tím, jak rychle zasáhnout a jak vůbec zjistit, jestli se spojení podařilo nebo to byl planý poplach. Nastíníme si nejčastější možnosti řešení této situace.

Kdy je možné zjistit, jestli je fena nakrytá nebo ne? Graviditu feny lze zjistit nejdříve za cca 25 dní od údajného nakrytí.K tomuto účelu se používá technika UZ/USG („sono“) břicha. Fence se bříško oholí, nageluje a přiloží sonda, která odhalí plody v děloze. V případě nejasností lze USG po týdnu zopakovat.

Při nechtěném nakrytí feny máte na výběr několik možností:

  1. Je to chovná fena a štěňata po nějakém sousedovic psu nechci. Slyšel jsem o možnosti přerušení březosti píchnutím injekce. Ano, tato možnost existuje. Jedná se o preparát, který dokáže vyvolat potrat kdykoli až do 45. dne. Nejúčinnější je aplikace injekce v rané fázi gravidity, zhruba tedy do 20. dne, za 24 hodin se injekce opakuje a ukončení březosti lze očekávat za týden. V této době je také vhodné ultrasonograficky zkontrolovat děložní obsah a přesvědčit se o úspěchu zásahu. Některé feny injekci velmi špatně snášejí a u některých (dle výrobce a klinických studií zřídka) může dojít i k zánětu dělohy.
  2. Je to fena, kterou v žádném případě nechcete v budoucnu připouštět a nechcete štěňata ani teď? Pak se nabízí možnost kastrace. Mějte na paměti, že topení nebo jiné násilné usmrcování nechtěných mláďat je jednak naprosto nehumánní a jednak je to dle Zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týraní trestné. Za další předejdete možným (ne nutně a pravidelně vzniklým) zdravotním komplikacím spojených se zánětem dělohy ve středním až vyšším věku feny.
  3. Je to fena, se kterou jsem sice štěňata neplánoval, ale stalo se? Pokud je vám v konečném důsledku jedno, jestli fena je nebo není březí a potomky jí klidně pro tentokrát necháte, počkejte si na USG vyšetření, což rozhodne. Když se štěňátka potvrdí, tak je necháte porodit, odchováte je, odstavíte a pak fenu necháte eventuelně vykastrovat.

Každá nezvyklá situace se dá řešit. Nebojte se veterináře zeptat na možné alternativy a nechejte si vysvětlit, proč se přistoupilo zrovna k té či oné variantě.

S přáním spokojených těhotných a netěhotných feneček,

MVDr. Barbora Musialková